TYRIMAS: ALYVUOGIŲ ALIEJUJE ESANTYS POLIFENOLIAI PADEDA IŠGYDYTI PAŽEISTĄ ODĄ

Polifenoliai gydo žaizdas

Aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejuje esantys polifenoliai sustiprina fibroblastų gydomąsias sąvybes, atverdami galimybes taikyti naujas žaizdų gydimo priemones.

Naujas tyrimas parodė, kad kai kurie aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejuje esantys polifenoliai sustiprino fibroblastų, ląstelių, būtinų jungiamojo audinio formavimuisi, gydomąjį poveikį.

Fibroblastai atlieka lemiamą vaidmenį atkuriant nubrozdinimų ar įpjovimų pažeistą odą. Tyrimas, paskelbtas žurnale „Nutrients“, atveria kelią ateityje naudoti polifenolio pagrindu pagamintas žaizdų priežiūros ir gydimo priemones.

„Fibroblastai yra pagrindinės odos ląstelės. Jos dalyvauja jos regeneracijoje“, – sako Olga García-Martínez, tyrimo bendraautorė ir Granados universiteto sveikatos mokslų skyriaus tyrėja. “Jie yra būtini atstatant pažeistą odą.”

Kita bendraautorė ir universiteto mokslininkė Lucía Melguizo-Rodríguez pridūrė, kad fibroblastai yra labai svarbūs neląstelinės matricos rekonstrukcijai.

„Jie išskiria junginius, kurie sujungia visus odos komponentus. Jie yra tarsi tinklas, laikantis viską kartu, todėl jų poveikis yra tokie svarbūs“, – sakė ji.

Mokslininkai sutelkė dėmesį į tai, kokį poveikį fibroblastų elgesiui daro hidroksitirozolis, tirozolis ir oleokantalis – polifenoliai, kurių ankstyvojo derliaus alyvuogių aliejuose yra ypač daug.

“Tie trys fenoliai buvo pasirinkti todėl, kad ankstesni tyrimai parodė jų įdomų poveikį skirtingoms audinių ląstelėms, tokioms kaip osteoblastai, kaulų ląstelės”, – sakė García-Martínez. “Mes išskyrėme tuos tris, nes buvo didesnė tikimybė, kad jie gali stimuliuoti minkštųjų audinių ląsteles – fibroblastus.”

Polifenoliai skatina fibroblastų dauginimąsį

Tyrimas parodė, kad šie fenoliniai junginiai paskatina fibroblastų dauginimąsį.

“Tai labai svarbus rezultatas, nes, kai oda yra sužeista, stimuliuojant didesnio skaičiaus fibroblastų vystymąsi, gydymas yra efektyvesnis “, – sakė Melguizo-Rodríguez.

Tačiau tai nebuvo vienintelis jų pastebėtas rezultatas, nes polifenoliai taip pat paveikė fibroblastų elgesį in vitro sąlygomis.

“Mes nustatėme, kad veikiami fenolio junginių fibroblastai migruoja, o tai reiškia, kad jie juda link žaizdos. Rezultate – žaizdos padarytas odos plišys užsitraukia. O tai pagerina žaizdos gijimą”, – sakė Melguizo-Rodríguez.

Be to, tyrėjų pastebėtas fibroblastų skaičiaus augimas laboratorinėje aplinkoje nesukėlė jokių ląstelių pakitimų.

„Kai taikomas ląstelių augimą stimuliuojantis gydymas, vienas galimas neigiamas rezultatas yra netolygus pačių ląstelių augimas arba ląstelių mutacijos, kurios gali būti pavojingos“, – aiškino mokslininkai.

Štai kodėl mokslininkai atliko eksperimentą, kurio rezultatai įrodė, kad polifenolių skatinamas ląstelių augimas yra saugus.

“Vienas iš eksperimentų tikslų buvo įrodyti , kad ląstelės neturi jokios DNR aneuploidijos. Kitaip kalbant, kad jos nerodo jokių mutacijos požymių”, – sakė Melguizo-Rodríguez.

Mokslininkai teigė, kad jų tyrimai yra tik vieni iš daugelio polifenolių poveikį žmogaus audiniams atskleidžiančių tyrimų. Ankstesni tyrimai parodė, kad kiti aukščiausios kokybės ankstyvojo derliaus alyvuogių aliejuje esantys fenoliai taip pat skatino fibroblastų dauginimąsi ir migraciją.

Fenoliniai junginiai teigiamai veikia žaizdų gijimo procesą

Kiti tyrimai taip pat byloja apie fenolių vaidmenį reguliuojant žaizdų gijimo procesą . Jie atskleidžia galimą jų apsauginį poveikį nuo su amžiumi susijusių fibroblastų pokyčių.

Tačiau norint naudoti aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų kaip veiksmingą priemonę žaizdoms gydyti, reikės atlikti tolesnius tyrimus.

“Šiuo metu mes tiriame, kaip mūsų aptiktos gydomosios savybės galėtų būti sėkmingai pritaikytos ten, kur reikia”, – sakė García-Martínez. „Ateities sprendimų pavyzdžiai galėtų būti hidrogeliai ar kremai”.

“Dabar mes suprantame, kas atsitinka, kai fenolius tepate tiesiai ant fibroblastų laboratorijos aplinkoje”, – pridūrė Melguizo-Rodríguez. „Tikrame gyvenime, pavyzdžiui ant žmogaus odos atsiradus žaizdai , sąlygos yra kitokios nei laboratorijoje.

Užtepti fenolius tiesiai ant fibroblastų gali būti sudėtinga. Tepant aukščiausios kokybės ankstyvojo derliaus alyvuogių aliejų ant odos, pasiekiamas tik pats odos paviršius.

„Yra ir kitų ląstelių populiacijų [odos paviršiuje], todėl jūs negalite tiesiog tepti ankstyvojo derliaus alyvuogių aliejų ant savo žaizdų; jums reikia instrumento, kad įterptumėte fenolius ten, kur reikia“, – sakė Melguizo-Rodríguez.

„Kitas žingsnis – laboratorijoje sukurti mechanizmą, kuriuo galėtume efektyviai įvesti fenolius“, – pridūrė García-Martínez. „Kai tai bus padaryta, būsime žingsniu arčiau efektyvių priemonių, pagamintų iš aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus, kūrimo“,

Tyrėjai pabrėžė, kad įvertinti, kiek laiko prireiks iki šio žingsnio, neįmanoma, nes tai priklauso ir nuo mokslinių tyrimų finansavimo.

Vis dėlto jie paaiškino, kad pasiekus šį tikslą, reikės įvertinti naujosios priemonės taikymo rezultatus.

„Svarbu apibrėžti ir nustatyti galimą neigiamą poveikį, net jei nesitikime, kad taip atsitiks“, – sakė Melguizo-Rodríguez.

Sukurta priemonė, kuri gydytojams, slaugytojams ir pacientams, gydantiems odos žaizdas, suteikia naujų galimybių, galėtų būti tvari.

“Alyvuogių perdirbimo metu atsiradusiose išspaudose gausu polifenolių. Paprastai jos yra išmetamos po alyvuogių aliejaus gamybos”, – padarė išvadą Melguizo-Rodríguez. „Taigi turime iššūkį – išskirti mums reikalingus junginius iš žaliavos, kuri šiuo metu nėra įdomi rinkai”.

Šaltinis: Olive Oil Time