Tyrimas: daugelio Lietuvos  gyventojų racione trūksta vitaminų, mineralų ir polifenolių.

Polifenolių gausus alyvuogių aliejus

2019 m. suaugusiųjų Lietuvos gyventojų daržovių ir vaisių vartojimo tyrimas* nustatė, kad šviežių ir apdorotų daržovių ir vaisių, išskyrus bulves, mūsų žmonės vartoja nepakankamai.

„Tyrimo duomenimis, jų kasdien valgo tik 57,1 proc. respondentų. Kas šeštas iš apklaustųjų jų vartoja tik 1-2 kartus per savaitę. Kas ketvirtas – 3-5 kartus per savaitę. Taip pat nustatyta, kad kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau jo racione yra daržovių ir vaisių“, – tyrimo rezultatus apžvelgia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas.

Remiantis rezultatais galima teigti , kad Lietuvos gyventojų mityba yra nesubalansuota ir nepakankama. Nors mitybos tendencijos per pastaruosius 15 metų pagerėjo, lietuvių  racione vyrauja riebalų, cukrų perteklius. Daugelis gyventojų vitaminų C. D, B2, PP, magnio, kalio, kalcio, geležies, cinko, jodo su maistu gauna nepakankamai.

Kodėl senoliams nereikėjo maisto papildų?

Mažėjantis dirvožemių derlingumas, oro ir klimato tarša – pagrindinės ženklaus  mineralų ir maistinių medžiagų sumažėjimas vaisiuose ir daržovėse priežastys. Tad, net jei jūs ir galite pasigirti, kad valgote tik visavertį  maistą , organizmui vis tiek gali trūkti naudingų vitaminų, mineralų ir mikroelementų.

Vokietijoje atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad 1985-2002 m. itin sumažėjo daržovėse ir vaisiuose esantys mineralų ir vitaminų kiekiai. Pavyzdžiui, vitamino B6 kiekis bananuose sumažėjo 95 proc.. Brokoliuose 73 proc. mažiau yra kalcio, 62 proc. folio rūgšties ir 55 proc. magnio. Lietuvių mėgstamos bulvės per tą laiką prarado 78 proc. kalcio ir 48 magnio kiekio. 87 proc. sumažėjo vitamino C kiekis braškėse, 60 proc. obuoliuose ir 65 proc. špinatuose. Tai atsako į klausimą, kodėl anuomet mūsų močiutėms ir seneliams  beveik nereikėjo jokių maisto papildų. O tuo tarpu šiuolaikinės kartos mityboje stebimas didžiulis vitaminų ir mineralų trūkumas.

Kodėl polifenoliai tapo taip svarbu?

Polifenoliai yra mažesnių fitocheminių medžiagų arba fenolinių junginių sankaupa. Tai šalutinis produktas arba metabolitas, susidarantis augalų fotosintezės metu. Tai procesas, kurio metu augalas saulės šviesos energiją paverčia chemine energija, būtina augimui, apsaugai ir dauginimuisi. O, anglies dioksidas, šio proceso metu paverčiamas deguonimi.

Šių fitonutrientų yra vaisiuose ir uogose, daržovėse, sveikuose grūduose, riešutuose, sėklose ir ankštiniuose augaluose. Taip pat gėrimuose (kavoje, arbatoje ir vyne), riebaluose (alyvuogių aliejuje) ir prieskoniuose.

Du plačiausiai ištirti fenoliniai junginiai, randami alyvuogių aliejuje, yra oleokantalis, žinomas dėl savo priešuždegiminių savybių, ir oleaceinas, kuris yra antioksidantas.  Mokslininkus sudomino kokią įtaką žmogaus organizmui turi didelė šių dviejų ir kitų, aliejaus elementuose aptinkamų, fenolinių junginių koncentracija. Tyrimų rezultatai  pritraukė sveikata besirūpinančių žmonių dėmesį ir paskatino dar kartą pažvelgti į tai,  kokią naudą sveikatai ir gyvenimo kokybei gali atnešti kasdieninis polifenoliais kupino ankstyvojo derliaus  alyvuogių aliejaus vartojimas.

Vis labiau suvokiama, kad lėtinis uždegimas gali būti daugelio ligų, kurias laikome neišvengiamomis mūsų Vakarų kultūroje – autoimuninių, neurodegeneracinių, širdies ir kraujagyslių ligų ir daugelio vėžio formų, pagrindas.

Grupės Harvardo  universiteto mokslininkų paskelbtame straipsnyje „Uždegimas: vienijanti ligos teorija“ tai aprašoma taip:

„Keturi medicinos apokalipsės raiteliai – vainikinių arterijų liga, diabetas, vėžys ir Alzheimerio liga – gali joti tuo pačiu žirgu – lėtiniu uždegimu.“

Mūsų pirmoji apsauga nuo bet kokios ligos yra stipri imuninė sistema. O ji labai priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo ir mitybos.

Kam reikia į mitybą įtraukti polifenolius?

Trumpas atsakymas – visiems, be išimties nes jų yra vaisiuose, uogose, daržovėse. O, kaip parodė 2019 m suaugusiųjų Lietuvos gyventojų daržovių ir vaisių vartojimo tyrimas, būtent jų Lietuvos gyventojai suvartoja nepakankamai.

Nusprendę, papildyti mitybą polifenoliais turėtų žinoti, kad jų ypač gausu ankstyvojo derliaus alyvuogių aliejuje bei natūraliose granatų sultyse.

Kaip teisingai pasirinkti polifenolių šaltinius?

Šiandien Lietuvos žmonėms geriausiai žinomi polifenoliai yra kurkuminas ( išgautas iš ciberžolių) ir resveratrolis (išgautas iš japoninio pelėvirkščio).

Pasak farmakologo, vaistinių augalų tyrėjo L.Akramo, nusprendę papildyti mitybą polifenoliu kurkuminu ir resveratroliu , svarbu žinoti, kad jis blogai pasisavinamas organizmo, nes blogai tirpsta vandenyje, per 30 min. metabolizuojasi kepenyse ir paverčiamos į tirpias formas, kurios prasčiau panaudojamos ir pasišalina su šlapimu. Kad būtų matomas mokslo tyrimais įrodytas kurkumino, resveratrolio poveikis, į organizmą turi patekti gana didelis šių veikliųjų medžiagų kiekis.

Tuo tarpu alyvuogių aliejuje esantys fenoliniai junginiai oleokantalis ir oleaceinas yra lengvai pasisavinami organizmo ir sukaupiami tiek, kad turėtų sveikatinantį poveikį.  

Nusprendę, papildyti mitybą polifenoliais esančiais alyvuogių aliejuje, turėtų žinoti, kad sveikatinantį poveikį turi tik didelės polifenolių koncentracijos ypač tyras alyvuogių aliejus. Šis aliejus, turi būti paženklintas teiginių apie sveikatingumą ženklu, atitinkančiu ES sveikatos teiginių ženklinimo reglamentą 413 – 2012. Teiginiu apie sveikatingumą gali būti paženklintas tik tas alyvuogių aliejus, kuriame polifenolių yra ne mažiau kaip 250mg /kg.  Toks aliejus  puikiai tinka tiems, kurie nori  gauti didesnę polifenolių koncentraciją natūraliai, nevartodami didžiulio kiekio alyvuogių aliejaus arba maisto papildų – polifenolių ekstraktų. Tik būtina prisiminti, kad daug polifenolių turinčio alyvuogių aliejaus nauda priklauso nuo kasdien gaunamos dozės – ne mažiau kaip 20 g (4 arbatiniai šaukšteliai arba 1 valgomasis šaukštas).

Daug polifenolių turinčio alyvuogių aliejaus galima įsigyti ir Lietuvoje.

„Daug polifenolių turintis “ alyvuogių aliejus yra nauja alyvuogių aliejaus kategorija. Ji aprobuota ES Sveikatos teiginių ženklinimo reglamentu 432–2012.

Nuo 2012 m., kai buvo atrastas tikslus būdas išmatuoti polifenolių junginių kiekius alyvuogių aliejuje, daugėja alyvuogių augintojų, kurie specializuojasi ankstyvojo  derliaus nuėmimo ir perdirbimo metodų taikyme. Prie ankstyvojo derliaus alyvuogių aliejaus kategorijos atsiradimo daug prisidėjo ES finansuojama ARISTOIL Interred MED programa, skirta didelio polifenolių kiekį turinčio alyvuogių aliejui tirti. Tyrimas, truko 3 metus, 5 šalyse ir, tik apdorojus rezultatus, ir gavus išvadas apie naudingą poveikį sveikatai, buvo galutinai  patvirtinta ši nauja kategorija.

„ Romos skanumai ” prisideda prie Lietuvos žmonių mitybos būklės gerinimo tiekdami šiuos polifenolių ir vitamino E gausius alyvuogių aliejus iš nedidelių Graikijos ūkių:

Oleomania Philosophiae Naturalis (polifenolių 626,2 mg/Kg), (vitamino E 239 mg/Kg).
Oleomania Wild (polifenolių 499 mg/Kg), vitamino E ( 233 mg/Kg)
Oleosophia Early Harvest (polifenolių 383 mg/Kg)

*Teiginius patvirtinantys mokslinės literatūros šaltiniai:

 Bartkevičiūtė R., Bulotaitė G., Stukas R., Butvila M., Drungilas V., Barzda A. Suaugusių Lietuvos gyventojų mitybos įpročiai ir jų pokyčių tendencijos. Visuomenės sveikata, 2020, Nr.3 (90), p. 32-40.

Marilyn Harding The Who, What, Why and Where of High Phenolic Olive Oil https://bit.ly/3dMbjIF

Reinforcement of Mediterranean olive oil sector competitiveness through development and application of innovative production and quality control methodologies related to olive oil health protecting properties;- INTERREG MED PROGRAMME (2014 – 2020); – https://bit.ly/3ozozGv

Harvard Health Publishing Understanding acute and chronic inflammation,  2020; https://bit.ly/3lNp5z4

V. Lobo, A. Patil, A. Phatak, and N. Chandra /Free radicals, antioxidants and functional foods: Impact on human health/ Pharmacagnosy  Review / 2010, https://bit.ly/3GtZ6od

Gary K Beauchamp 1, Russell S J Keast, Diane Morel, Jianming Lin, Jana Pika, Qiang Han, Chi-Ho Lee, Amos B Smith, Paul A S Breslin / Phytochemistry: ibuprofen-like activity in extra-virgin olive oil/ https://bit.ly/304eqbq

Kunnumakkara A. B., Bordoloi D., Padmavathi G., Monisha J., Roy N. K., Prasad S., Aggarwal B. B. Curcumin, the golden nutraceutical: Multitargeting for multiple chronic diseases. Br. J. Pharmacol. 2017; 174:1325–1348

Pulido-Moran M., Moreno-Fernandez J., Ramirez-Tortosa C., Ramirez-Tortosa M. C. Curcumin and health. Molecules. 2016; 21:26 Tayyem R. F., Heath D. D., Al-Delaimy W. K., Rock C. L. Curcumin content of turmeric and curry powders. Nutr. Cancer. 2006; 55:126–131